niedziela, 16 września 2012


Muffinowe Szaleństwo


Aktualnie w prawie każdym czasopiśmie znajdujemy przepisy na muffiny. Nic dziwnego, bo nie dość, że są dziecinnie proste w wykonaniu, wyglądają apetycznie to na dodatek smakują obłędnie.  Jest wiele kombinacji smakowych, bo muffiny mogą być zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Przygotowanie to żadna filozofia, należy połączyć najpierw suche składniki, potem mokre i na koniec wymieszać wszystko razem. Wyłożyć masę do muffinowej metalowej lub silikonowej formy (wyłożonej papilotkami lub nie) i piec ok. 25 min. w temperaturze ok. 180⁰C.

Ale czy Ktoś zastanawiał jaka jest historia muffinów??

Słowo muffin pochodzi od starofrancuskiego słowa „moufflet”, oznaczającego „miękką stronę chleba”.  Istnieje też podział muffinów na angielskie i amerykańskie.

Muffiny angielskie popularność zyskały na początku XIX wieku, co prawda były bardziej podobne do dzisiejszych pancakes, niż do puszystych bułeczek. Angielskie muffiny to drożdżowe, okrągłe placuszki, smażone lub pieczone w  metalowej formie o średnicy ok.  8cm. Na Wyspach najczęściej dodawane są przy słynnej herbacie five o’clock. W XIX w. po angielskich ulicach pojawiali się nawet panowie tzw. muffin man, którzy w porze podwieczorku sprzedawali świeże wypieki do herbaty.

Muffiny amerykańskie do Ameryki zawędrowały za sprawą angielskich emigrantów. Od english muffins różnią się tym, że drożdże zastąpiono proszkiem do pieczenia i wypiekano je foremkach, które nadają im dzisiejszy kształt mięciutkich babeczek.
  
Ciekawostką jest to, że muffiny stały się „urzędowym daniem” w trzech stanach  w USA:

 -kukurydziane w stanie Massachusetts
- jabłkowe w Nowym Jorku
- jagodowe w stanie Minessota




Cupcake a muffin
Można powiedzieć, że przeżywamy teraz prawdziwy boom na cupcakes. Podobno moda na te modne babeczki ma swoją genezę w scenie filmowej „W seksie w Wielkim Mieście”, kiedy główna bohaterka, Carrie, zajada z wielkim apetytem owe ciacho z kremem. 
Bo właśnie cupcake różni się tym od muffina, że jest bogato dekorowany wszystkim czym się da: kremem, lukrem,  polewami, do tego owoce, posypki, cukrowe ozdoby. Mamy szerokie pole do popisu, a ograniczać nas może jedynie nasza wyobraźnia. Bazą dla cupcakes jest ciasto biszkoptowe i wymaga więcej pracy przy długim ubijaniu jajek. Zaleca się też szukać przepisów, w których jako tłuszczu używa się oleju i jest mało jaj, daje to nam wówczas cupcake mięciutki i długo wilgotny.

Cupcake'owe linki:
Krakowski Cupcake Corner Bakery http://cupcakecorner.pl/pl/index.shtml
Stowarzyszenie Cupcakes http://www.cupcakes.org/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz